Prečo zaradiť čierne olivy do vášho jedálnička? Toto vás prekvapí!

Čierne olivy benefity

Mnoho ľudí si čierne olivy (alebo akékoľvek olivy) dá len tak na pizzu, do šalátu alebo ako zobkanie pri večernom pohári vína. Ale málokto tuší, aký je to v skutočnosti výživový poklad. Tieto tmavé, slané guľôčky sú plné zdravých tukov, antioxidantov a ďalších látok, ktoré môžu podporiť vaše srdce, mozog, kosti a dokonca aj pleť či chudnutie. 

Zaujímavosťou je, že nie každá čierna oliva je prirodzene čierna. Niektoré olivy sú vlastne zelené, ktoré boli chemicky zafarbené - často pomocou látok ako glukonát železnatý. No nebojte sa, nie sú škodlivé. Ak však chcete čo najprirodzenejšiu potravinu, hľadajte tie, ktoré sú fermentované a bez pridaných farbív. 

Vyzerajú trošku matnejšie, ale chutia rovnako dobre (možno ešte lepšie). Tak sa poďme spolu pozrieť, prečo by ste ich mali zaradiť do svojho jedálnička častejšie.

8 zdravotných benefitov čiernych olív

1. Skvelý zdroj železa (a energie!)

Ak máte občas pocit, že ste bez energie, ráno sa ledva dostanete z postele a popoludní by ste najradšej zaspali pri počítači, môže to byť aj nízkym železom. No čierne olivy sú naň skutočne bohaté! Už pár kúskov denne (konkrétne 7 olív) vám vie pokryť skoro polovicu dennej potreby železa. 

To je celkom slušné na niečo, čo chutí tak dobre. Železo pomáha krvi prenášať kyslík, a teda, keď ho máte dosť, cítite sa jednoducho viac nažive.

2. Silné antioxidanty, ktoré vás chránia zvnútra

Ako už vieme, antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré si v tele robia neželané miesto. Čierne olivy sú doslova nabité vitamínom E a látkami s názvami ako hydroxytyrozol, ktoré fungujú skvele na náš organizmus. Skrátka olivy pôsobia ako taký malý štít. Tieto látky pomáhajú chrániť bunky pred predčasným starnutím aj chorobami. 

Potraviny bohaté na antioxidanty
Depositphotos

3. Pomocník pri chudnutí

Čierne olivy môžu byť naozaj skvelým pomocníkom, ak sa snažíte schudnúť. Obsahujú látku zvanú kyselina β-resorcylová, ktorá podľa výskumov pomáha spaľovať tuky bez toho, aby ste prišli o svaly. Navyše, zlepšuje aj citlivosť na inzulín, takže telo lepšie pracuje so sacharidmi. Čo z toho vyplýva? Olivy chutia výborne, zasýtia a nezaťažia vás zbytočnými kalóriami.

4. Dobré pre mozog

Poznáte ten pocit, keď zabudnete, kam ste položili kľúče, alebo si nepamätáte meno človeka, ktorého ste stretli včera? Áno, stáva sa nám to často. Možno pomôže viac spánku, ale rozhodne aj čierne olivy. Obsahujú totiž látky, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením - predovšetkým pred oxidatívnym stresom a zápalom, ktoré sú často spojené s chorobami ako Alzheimer.

5. Srdce vám poďakuje tiež

Srdce je ako motor - keď sa oň dobre staráme, vydrží dlho a ide bez problémov. A práve čierne olivy mu môžu veľmi pomôcť. Obsahujú dobré tuky (konkrétne kyselinu olejovú), ktoré znižujú zlý cholesterol a zároveň zvyšujú ten dobrý. 

Takto sa vám upchávajú cievy oveľa pomalšie a krv môže pekne prúdiť, ako má. Či už máte dvadsať alebo šesťdesiat rokov, vaše srdce sa vám za olivy isto odvďačí.

6. Pomoc pri zápaloch

Od kĺbov až po črevá. Ak vás občas bolia kĺby alebo máte pocit, že vaším telom prúdi zápal, čierne olivy môžu byť opäť veľmi užitočné. Obsahujú látku zvanú oleocanthal, ktorá má podobný účinok ako ibalgin, len bez vedľajších účinkov. 

Zmierňuje zápaly prirodzene, zvnútra. Takže ak vás bolí koleno alebo máte problém s trávením, možno stačí viac olív v jedle a menej tabletiek v lekárničke.

7. Posilňujú kosti, hlavne v zrelšom veku

Kosti predstavujú živé tkanivo, ktoré potrebuje výživu a ochranu. A práve v období menopauzy alebo v staršom veku môžu čierne olivy mimoriadne pomôcť. Majú totiž látky, ktoré chránia kostnú hmotu pred úbytkom - hlavne vďaka antioxidantom a protizápalovým účinkom. Takže namiesto ďalšej kapsuly vápnika môžete skúsiť zdravú, prirodzenú alternatívu.

8. Ochrana pred rakovinou čriev

Hoci je ešte veľa výskumov pred nami, niektoré štúdie naznačujú, že látky v šupke čiernych olív môžu znížiť tvorbu črevných polypov až o 45 %. A to je celkom slušné číslo. Keďže tieto polypy môžu prerásť do niečoho vážnejšieho, napríklad rakoviny hrubého čreva, je skvelé, že niečo tak jednoduché ako čierna oliva môže prispieť k prevencii.

Ako ich zaradiť do každodenného jedálnička?

  • Ako predjedlo: Stačí ich naservírovať s kúskom syra a niekoľkými orechmi. Elegantné a chutné.
  • Do omelety: Nakrájajte ich na kolieska a pridajte k vajíčkam spolu s cibuľkou, syrom alebo špenátom.
  • Do šalátov: Perfektne sa hodia do gréckych, ale aj do teplých šalátov s quinoou či cestovinami.
  • Do nátierok: Nasekajte olivy nadrobno a primiešajte ich do tvarohovej, syrovej alebo avokádovej nátierky. Dodajú tomu úplne nový šmrnc.
  • K pečenému mäsu alebo rybe: Pridajte ich do marinády alebo nimi ozdobte hotové jedlo. Skvele ladia s citrónom a bylinkami.
  • Do polievok: Znie to netradične, ale pár kúskov olív v zeleninovej alebo paradajkovej polievke vie prekvapiť príjemnou chuťou.
  • Na pizzu alebo focacciu: Trochu olív, bylinky a syr = hotové nebo.
  • Ako snack: Namiesto chipsov si vezmite hrsť olív. Zasýtia, ale nezaťažia.

Čierne olivy recepty
Depositphotos

Koľko olív je tak akurát?

Nie je potrebné zjesť celú misku. Úplne stačí asi 7 kúskov denne - to je približne 25 gramov. Presne toľko, koľko by ste dostali z jednej lyžice kvalitného olivového oleja, len navyše aj s vlákninou a ďalšími bonusmi.

Tak čo, prekvapili vás čierne olivy? Sú viac než len chutný doplnok k jedlám - sú to malé nutričné bomby, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu vášho zdravia. Od podpory kardiovaskulárneho zdravia, cez prevenciu rakoviny, až po spomalenie starnutia.

Či už ich máte radi pre chuť, alebo vás zaujali ich zdravotné účinky, rozhodne sa ich oplatí zaradiť do jedálnička častejšie. Takže nabudúce, keď budete premýšľať nad zdravou desiatou, siahnite po čiernych olivách.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE