Paradajky sú jednými z TOP surovín, ktoré milujeme v mnohých variáciách. Okrem pretlaku či kečupu si ich vyskúšajte napríklad aj zavariť. Ako na to?
Vedeli ste, že prvé paradajky priniesol do Európy v 15.storočí Krištof Kolumbus a počas 17. až 18.storočia boli dokonca pestované ako okrasné rastliny? Až od konca 18.storočia sa v Taliansku z paradajok začali pripravovať prvé jedlá. Pridávali ich do zeleninových šalátov a začali variť rôzne šťavy, omáčky či veľmi obľúbené polievky.
Zaujímavosťou je, že paradajka je považovaná za chutnú zeleninu, ale botanicky sa zaraďuje medzi bobuľové ovocie. Vzdialeným príbuzným paradajky je napríklad zemiak, ľuľok alebo aj mandragora. Za rodisko paradajok sa považuje Stredná a Južná Amerika.
V hlavnej úlohe paradajky! Máme top tipy na spracovanie paradajok
Paradajky poznáme kolíkové či kríčkové, mäsité, koktailové alebo cherry - ich bobule majú rôzne tvary, od hruštičky, vajíčka až do obrovské býčie srdce. Paradajky patria medzi tie plodiny, ktoré s obľubou pestujeme nielen v záhradkách, ale dokonca aj v črepníkoch na balkónoch a našich terasách či vo vyvýšených záhonoch.
Paradajky je ideálne konzumovať čerstvé alebo ako chutná ingrediencia napríklad do osviežujúceho zeleninového šalátu. Ak ich však milujete rovnako ako my a máte ich aktuálne doma naozaj veľa, nechajte sa inšpirovať našimi radami, ako paradajky zdravo, chutne a hlavne jednoducho spracovať!
Odporúčame: Ľadový čaj alebo ice tea: Pripravte si dokonalé letné osvieženie!
Domáci hustý paradajkový kečup
Na prípravu tejto domácej delikatesy bez akýchkoľvek umelých konzervantov budete potrebovať - na 10 pohárikov po 250 ml:
- 2,5 kg rajčín
- 1 kg jabĺk
- 200 g červenej repy
- 2 strúčikov cesnaku
- 500 g kryštálového cukru
- 7 kávových lyžičiek soli
- 2 kávové lyžičky mletej červenej papriky
- 5 bobkových listov
- 7 ks klinčekov
- oregano, bazalka, čierne korenie
Postup prípravy:
Umyte si cviklu a neošúpanú ju dajte variť, až kým nezmäkne. Rajčiny a jablká umyte a nakrájajte na štvrťky. Jablká nešúpte a ani z nich nevyberajte jaderníky. Tie dajte variť do osobitného hrnca. Keď sú jablká a rajčiny mäkké, rozmixujte ich tyčovým mixérom.
Uvarenú cviklu ošúpte, pridajte do hrnca k jablkám a rajčinám a opäť rozmixujte. Rozmixované rajčiny, jablká a cviklu prepasírujte do čistého hrnca, pridajte cukor, soľ a červenú papriku. Bobkový list, oregano, bazalku, klinčeky a guľôčky čierneho korenia zabaľte do batôžka z čistej gázy alebo plátna a varte približne 15 minút v prepasírovanej hmote.
Vyberte koreniny a varte ďalej, až kým zmes primerane nezhustne. Potom plňte do čistých pohárov. Rúru si zapnite na 250°C a keď dosiahne požadovanú teplotu, vypnite ju. Poháre s kečupom dajte na plech, podlejte vodou a dajte do rúry na 12 hodín.
Neprehliadnite: Osobnosť človeka podľa znamenia zverokruhu: Platí to na každého!
Zavárané paradajky
Zavárané paradajky chutia ako čerstvé, a preto je dobrý nápad si ich takto pripraviť napríklad na zimné obdobie. Ako na to?
- Vyberte si pevné a mäsité paradajky a pred zaváraním ich umyte a osušte. Paradajky si prekrojte na polovicu, vyrežte miesta, kde bola stopka a krájajte mierne šikmo. Poháre naplňte paradajkami a zalejte prevarenou vodou. POZOR - voda by mala byť prevarená - nie vriaca a ani horúca, ale izbovej teploty. V opačnom prípade by paradajky zmäkli.
- Do pohárov nepridávajte nič iné okrem paradajok a vody. Tento recept je bez soli, bez korenia a bez octu, takže ich stačí už len zakryť viečkom a vložiť do hrnca na sterilizáciu.
- Pri sterilizácii je dôležité, aby sa paradajky nevarili, inak zmäknú. Preto ich sterilizujte pri nízkej teplote.
Paradajkový pretlak
Jeho príprava je nenáročná a rýchla, pričom vám postačia iba tieto suroviny:
- 1 liter paradajkovej prepasírovanej zmesi
- 50 g kryštálového cukru
- 50 g soli
Postup prípravy:
- Zrelé mäsité paradajky preberte, umyte, nakrájajte na menšie kúsky a dajte variť do hrnca približne na 20 minút. Potom paradajkovú zmes prepasírujte cez sitko.
- Takto prepasírovanú paradajkovú zmes si dajte variť - na 1 liter šťavy dajte 50 g kryštálového cukru a 50 g soli. Zmes varte dovtedy, kým nie je dostatočne hustá.
- Pretlak plňte do čistých pohárov a otočte ich hore dnom na dobu 5 minút a potom ich obráťte späť.
Odporúčame aj: Hlávkový šalát má skvelé účinky - pre TOTO ho zaraďte do svojho jedálnička!
Paradajkový džem
Pripravte si aj túto netradičnú a chutnú pochúťku, ktorou zaiste prekvapíte svojich najbližších!
Budete k tomu potrebovať:
- 1 liter paradajkovej šťavy
- jablká - podľa chuti
- 500 g kryštálového cukru
- 1 vanilkový cukor
- 1 kávovú lyžičku kyseliny citrónovej
Postup prípravy:
- Vyberte si zrelé mäsité paradajky, nakrájajte ich na menšie kúsky a dajte variť. Môžeme pridať aj zopár jabĺk nakrájaných na drobné kúsky.
- Uvarenú zmes prepasírujte a na 1 liter paradajkovej šťavy pridajte 500g kryštálového cukru a 1 vanilkový cukor.
- Zmes varte, pokiaľ nie je dostatočne hustá a pred koncom varenia pridajte kyselinu citrónovú.
- Takto pripravený paradajkový džem nalejte do čistých pohárov, obráťte hore dnom na 15 minút a potom poháre otočte späť.
Recepty s paradajkami pre každého
Vajíčkové raňajky, ktoré budú chutiť všetkým: Upeč ich v paradajkách
Rýchla paradajková polievka – ako z talianskej reštaurácie!
Rýchla a zdravá nátierka zo sušených paradajok a ricotty
Tip na výživný obed: Čo tak skúsiť paradajky plnené mletým mäsom?
Pečená paradajková polievka s feta syrom: Lepšia než klasická
Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu
Domáci paradajkový pretlak: Ten z obchodu sa mu rozhodne nevyrovná
Domáca paradajková šťava na sladko i na slano
Bucatini s paradajkovou omáčkou: Pochúťka na každý deň
Aktualizované na 30.07.2024
Aktualizovaný článok: 30.07.2024