Vedeli ste, že farby dokážu zásadne ovplyvniť vašu náladu, produktivitu, ba dokonca aj celkový dojem z priestoru, v ktorom sa práve nachádzate? Psychológia farieb je silný, no častokrát prehliadaný a podceňovaný nástroj na kreovanie čistého, organizovaného a harmonického domova - môže byť perfektným pomocníkom pri premieňaní vášho domova na oázu pokoja alebo produktivity. Ako to celé funguje? Dozviete sa v nasledujúcom článku!
Odporúčame: Pleseň na stenách: Prečo vzniká a ako sa jej zbaviť?
Čo je to vlastne tá psychológia farieb?
Psychológia farieb je teória zaoberajúca sa vplyvom jednotlivých farieb na človeka a ich schopnosťou ovplyvňovať náladu, produktivitu, kreativitu i rozhodovacie procesy. Psychológia farieb je využívaná v mnohých odboroch - jej poznatky a vplyv nájdeme, napríklad v marketingu, v módnom priemysle, a tiež v interiérovom dizajne.
Výrazné farby ako žltá a oranžová môžu dokážu zvýšiť úroveň vašej energie a spríjemniť aj rutinné činnosti. Tieto odtiene stimulujú motiváciu a produktivitu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre pracovné priestory, kde skladujete čistiace pomôcky, napríklad váš vysávač či rotačný mop.
Zaujem vás: Strašia vás vysoké ceny masla? Tu je návod, ako si vyrobiť maslo doma
DepositphotosNeutrálne tóny ako biela, béžová či sivá patria už dlho medzi základné piliere interiérového dizajnu - a to skutočne oprávnene. Sú to farby symbolizujúce čistotu, jednoduchosť a poriadok. Zakomponovanie neutrálnych tónov do vášho domova, či už prostredníctvom dekorácií alebo samotného nábytku, dokáže navodiť pocit rovnováhy a pokoja.
Za pomoci modrých či zelených farebných odtieňov, ktoré prirodzene upokojujú, jednoducho vytvoríte harmonické a relaxačné prostredie. Tieto farby sú známe tým, že znižujú stres a spomaľujú srdcovú frekvenciu, a preto sa hodia primárne do priestorov určených na relaxáciu - teda do priestorov ako je spálňa či obývacia miestnosť. Chcete si doma vytvoriť svoju vlastnú wellness zónu? Skvelý nápad! Pracujte s bielymi a zelenými odtieňmi, ktoré navodzujú pocit čistoty a pokoja.
Odporúčame: Vodný kameň na sklách? Zbavte sa ho rýchlo a jednoducho
Všetko však závisí od vašich osobných preferencií, neexistuje jednotný vzorec. Na základe výsledkov viacerých štúdií, zaoberajúcich sa psychológiou farieb, bolo zistené, že každý človek reaguje na jednotlivé farby iným spôsobom - kým niektorí považujú čiernu farbu za depresívnu a za symbol smútku, pre iných symbolizuje poriadok. Zamyslite sa preto, aké farby vo vás vyvolávajú príjemné pocity a začnite experimentovať - experimentujte s doplnkami, dekoráciami alebo jednoducho premaľujte stenu vo svojej spálni. Je to predsa váš domov, tak nech je každý detail presne taký, aký si predstavujete!