Prečo je dôležité starať sa o svoj zrak a existuje vôbec nejaký spôsob, ako nášmu zraku pomôcť? Na svoj zrak sa spoliehame ako na náš dominantný zmysel. To sa odráža v tom, aké komplikované a zároveň jemné sú naše oči v porovnaní so zvieratami. Napríklad videnie psa nie je ani zďaleka také sofistikované ako ľudské, ale ich čuch je výrazne lepší.
Existuje množstvo potenciálnych zásahov na zníženie potreby korekcie zraku. Boli navrhnuté kontaktné šošovky, špecifické okuliare a dokonca aj očné kvapky, ale tieto majú rôzny stupeň úspechu.
Ak vám bola diagnostikovaná nejaká zraková vada, ale nosenie okuliarov pre vás nie je príliš praktické, vhodnou alternatívou môžu byť práve kontaktné šošovky. Tie sa ale nesmú nosiť nepretržite a navyše – pri ich používaní by ste mali dodržiavať prísnu hygienu. Na čo všetko si ešte treba dať pozor?
Aké sú hlavné typy kontaktných šošoviek?
Kontaktné šošovky možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:
- ako dlho sa nosia,
- aký stav očí korigujú.
Odporúčame: Ako prekonať smútok (nielen) zo straty? Týchto 7 krokov vám v tom pomôže!
Zdroj: Depositphotos
Kontaktné šošovky na každodenné použitie
- Denné šošovky – sú čoraz populárnejšie pre pohodlie a hygienu, ktorú poskytujú.
- Mesačné šošovky – sú tiež obľúbené a vyhľadávané, pretože dve rovnaké šošovky je možné nosiť 30 po sebe nasledujúcich dní.
- Týždenné šošovky – sa považujú za strednú cestu medzi dennými a mesačnými šošovkami.
Nakoniec, šošovky na predĺžené nosenie môžu byť ponechané aj cez noc počas spánku. Sú užitočné najmä pre ľudí, ktorí majú problém nasadiť si a potom vybrať šošovky.
Multifokálne a tórické šošovky
Špecializované šošovky na korekciu očných stavov zahŕňajú:
- multifokálne šošovky,
- tórické šošovky.
Ak vám bola diagnostikovaná presbyopia (stav najčastejší vo vekovej skupine nad 40 rokov), váš lekár či optik vám môže odporučiť multifokálne šošovky. Tie vám pomôžu ľahko zaostriť na objekty v rôznych vzdialenostiach.
Ako predísť syndrómu suchého oka pri používaní šošoviek?
Ako môžu nositelia kontaktných šošoviek zabrániť suchému oku vyvolanému pravidelným používaním kontaktných šošoviek? Práve tie niekedy môžu zanechať oči ich nositeľov suché, podráždené a unavené.
Ako môžete zabrániť syndrómu suchého oka?
- Dávajte si pravidelné prestávky v používaní šošoviek – podľa možnosti bude stačiť jeden voľný deň (bez kontaktných šošoviek) v týždni.
- Obsah vody v šošovkách môže mať tiež určitý vplyv na suchosť očí. Dôvodom je, že šošovky s vysokým obsahom vody majú tendenciu absorbovať vlhkosť z oka osmózou, pretože počas nosenia strácajú vodu.
- Nosenie silikón-hydrogélových šošoviek môže tiež zmierniť príznaky suchého oka. Silikón totiž umožňuje prúdenie väčšieho množstva kyslíka do oka, čo je nevyhnutné pre produkciu zdravých prirodzených sĺz pri zachovaní nízkeho obsahu vody.
Kontaktné šošovky a ich používanie
Niektorým problémom s používaním kontaktných šošoviek môžete veľmi ľahko zabrániť dodržiavaním správnych hygienických návykov.
Najdôležitejšie zo všetkého je mať správne návyky, a to:
- v prípade používania kontaktných šošoviek si do očí kvapkajte kvapky, ktoré sú určené pre kontaktné šošovky,
- pravidelne navštevujte svojho očného lekára, ideálne 1 x za 6 mesiacov,
- dávajte pozor na exspiráciu vašich kontaktných šošoviek,
- nikdy si nevkladajte kontaktné šošovky do očí bez toho, aby ste si tesne predtým dôkladne neumyli ruky mydlom,
- kombinujte kontaktné šošovky s okuliarmi, aby si oči oddýchli,
- pred spaním si nezabudnite kontaktné šošovky vybrať – inak sa zvyšuje riziko zápalu očnej rohovky.
Neprehliadnite: Sex vo vzťahu: Koľko je ho „tak akurát" podľa odborníkov?
Zdroj: Depositphotos
Pozor na vodu!
Ak chodíte v kontaktných šošovkách plávať alebo aj do sauny, dávajte si pozor. Prečo?
Vo vode sa totiž vyskytujú mikroorganizmy, ako napríklad baktérie, huby a parazity, ktoré by mohli kontaktné šošovky kontaminovať a spôsobiť tak nepríjemné infekcie.
Rizikom sú predovšetkým prírodné vody, ale problémy môže spôsobiť aj voda v bazéne.
A POZOR – nikdy nenahrádzajte špeciálny roztok na kontaktné šošovky obyčajnou vodou z vodovodu!
Pri alergiách sú vhodnejšie okuliare
Pokiaľ ste alergickí na materiál, z ktorého sa vyrábajú kontaktné šošovky, tak v tom prípade budú pre vás vhodnejšie dioptrické okuliare. To platí aj v prípade, ak máte alergiu na prach, peľ, plesne alebo zvieraciu srsť.
Naše oči totiž reagujú na alergény a v momente, keď sa dostanú do očí, spôsobia podráždenie očnej spojovky. Oči by vás tak mohli začať štípať, páliť či rezať, a to môže viesť k zápalu oka.
Odporúčame aj: Nedostatok vitamínov v tele: Aké sú príznaky a kedy treba spozornieť?