Biotín na vlasy: Ako na ne vplýva a ako sa prejavuje jeho nedostatok?

Biotín je esenciálny vitamín B, konkrétne vitamín B7, ktorý je tiež známy ako vitamín H. Závisia od neho enzýmy zodpovedné za zdravie vlasov, pokožky a nechtov, tiež stimuluje syntézu keratínu. Nedostatok biotínu preto môže viesť k rednutiu a oslabeniu vlasov.

Vďaka tomu sú biotínové doplnky užitočné, nakoľko podporujú rast a posilnenie vlasových vlákien. Ale čo o tom vlastne vieme? Na čo slúži a čo to ten biotín vlastne je? Niekoľko výskumných štúdií ukázalo, že biotínové doplnky môžu pomôcť stimulovať rast vlasov u ľudí, ktorí majú klinický nedostatok biotínu alebo trpia alopéciou.

Biotín na alopéciu alebo vypadávanie vlasov?!

Vieme, že biotín podporuje rast a regeneráciu svalov, podieľa sa aj na syntéze a oxidácii tukov, ako aj na tvorbe pokožky, nechtov a vlasov. Preto pomáha budovať silnejšie vlasy a bráni ich oslabeniu a lámavosti, zároveň zlepšuje stav folikulov, ktoré vďaka nemu dostávajú potrebný kyslík a živiny.

Biotín obsiahnutý vo vlasových produktoch tiež pomáha regulovať kožný maz a lupiny. Všetko preto nasvedčuje tomu, že je prospešný aj pri alopécii či vypadávaní vlasov.

Odporúčame: Ako zastaviť priberanie? Zaraďte do svojho jedálnička tieto potraviny a dajte STOP nadbytočným kilám!

biotín

Zdroj: Depositphotos

Je pravda, že biotín urýchľuje rast vlasov?

U ľudí s dočasným vypadávaním vlasov štúdie ukázali, že doplnky obsahujúce biotín primárne aplikované priamo na vlasovú pokožku, výrazne zlepšujú rast vlasov po 90 dňoch.

Biotín zlepšuje štruktúru keratínu – základného proteínu, ktorý tvorí vlasy, pokožku a nechty, takže môže zlepšiť zdravie vlasov, vrátane objemu vlasov.

Biotín - aké sú jeho účinky?

Biotín je známy aj ako vitamín H alebo B7. Je to vo vode rozpustný vitamín, ktorý pomáha telu metabolizovať tuky, sacharidy a bielkoviny. Vitamíny rozpustné vo vode sa v tele neukladajú, preto je potrebné dodržiavať ich správny denný príjem.

Výhody a vlastnosti biotínu:

 • reguluje metabolizmus pomocou dostupných tukov, bielkovín a sacharidov na ich premenu na požadovanú formu energie,
 • ochraňuje srdce pred možnými kardiovaskulárnymi problémami stimuláciou prietoku krvi do srdca,
 • podporuje funkciu mozgu,
 • znižuje hladiny cukru v krvi,
 • zvyšuje produkciu inzulínu,
 • priaznivo pôsobí aj na imunitný systém,
 • pomáha pri tehotenstve a dojčení,
 • zmierňuje alergie,
 • opravuje tkanivá a svaly,
 • dokonca pomáha aj pri chudnutí.

Ktoré potraviny obsahujú biotín?

Jednou z najlepších potravín, ktoré prirodzene poskytujú biotín v našej strave, sú mastné ryby, ktoré obsahujú vitamín B7. Sardinky, tuniak a losos sú bohaté na biotín, ako aj omega-3, čo je ďalšia základná živina pre vlasy.

Orechy sú tiež výborným zdrojom, rovnako ako vajcia, mliečne výrobky a hovädzia pečeň.

Ako sa prejavuje nedostatok biotínu?

Biotín patrí do skupiny takzvaného B-komplexu. Nájdete ho však aj pod označením koenzým R. Jeho nedostatok sa môže prejaviť:

 • vypadávaním vlasov,
 • oslabením a lámaním nechtov,
 • svalovou slabosťou,
 • pocitmi úzkosti.

Biotín vo forme tabliet

Na trhu sú dostupné biotínové doplnky vo forme piluliek, takže okrem používania vlasových produktov, ako sú šampóny s biotínom, ich môžete zaradiť do každodennej stravy.

Čo je lepšie - kolagén alebo biotín?

Kolagén je proteín a súčasť spojivového tkaniva, zatiaľ čo biotín je vitamín. Oba hrajú dôležitú úlohu v zdraví pokožky a vlasov, ale nie je jasné, ktorý z nich je objektívne užitočnejší pri zlepšovaní ich vzhľadu.

Neprehliadnite: Veľký prehľad vitamínov: V ktorých potravinách ich je najviac?

vitamíny na vlasy

Zdroj: Depositphotos

Vlasové produkty a biotínové kúry na vlasy

Šampóny s biotínom sú dobrým spôsobom, ako aplikovať túto živinu priamo na vlasy, aj keď ich účinky vyžadujú pravidelné používanie.

Tento vitamín nájdeme aj vo vlasových kúrach založených na biostimulácii, spolu s ďalšími vitamínmi, proteínmi a zložkami ako kyselina hyalurónová, rôzne rastové faktory, antioxidanty, keratínové aminokyseliny, extrakt z ginkgo biloby a ďalšie, ktoré sú spojené s androgénnou alopéciou.

Biotín na vlasy

Suplementácia biotínom je veľmi dôležitá na udržanie zdravých vlasov, ktoré nevypadávajú. Najúčinnejším spôsobom, ako doplniť vlasovú pokožku a vlasy, je aplikovať biotín priamo na pokožku hlavy.

Najlepšie vitamíny a minerály pre vlasy sú:

 • vitamín A,
 • všetky vitamíny B, E a D,
 • ako aj železo.

Vhodné je prijímať aj zdravú, vyváženú stravu a dodržiavať správnu životosprávu.

Odporúčame aj: Ako prekonať smútok (nielen) zo straty? Týchto 7 krokov vám v tom pomôže!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE