Čo zhoršuje plodnosť u žien a mužov? Na toto si treba dať pozor

čo zhoršuje plodnosť

Plodnosť závisí od mnohých faktorov – od genetických predispozícií až po životný štýl. Mnohé páry, ktoré sa snažia o dieťa, sa stretávajú s frustráciou a vyčerpanosťou, pretože majú pocit, že už vyskúšali všetko. Existujú však faktory, ktoré môžu negatívne ovplyvniť plodnosť u žien aj mužov. Ktoré to sú? 

Nesprávna strava a obezita

Nadmerná telesná hmotnosť je jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť u oboch pohlaví. U žien obezita často vedie k hormonálnej nerovnováhe a narušeniu ovulácie, čo ovplyvňuje pravidelný menštruačný cyklus. U mužov môže zasa obezita znižovať kvalitu a počet spermií. 

Konzumujte preto vyváženú stranu bohatú na vitamíny a minerály, ako sú kyselina listová, vitamíny C a D, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Nielenže získate a udržíte si zdravú telesnú hmotnosť, ale aj vylepšíte svoju plodnosť. Ženy by mali v strave prijímať dostatok železa a muži zinok a selén.

Odporúčame: Slávne osobnosti, ktoré podporujú charitatívne projekty: Tieto známe mená aktívne pomáhajú druhým

neplodnosť žien
Depositphotos

Stres

Povinnosti v zamestnaní, povinnosti v domácnosti. Tam zavolať, tam zájsť, tam napísať... Dlhodobý stres môže mať negatívny vplyv na plodnosť u oboch partnerov. U žien môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a spôsobovať nepravidelnú alebo zastavenú ovuláciu. 

U mužov stres znižuje kvalitu spermií a ovplyvňuje produkciu testosterónu. Nájdite si vhodné spôsoby, ako zvládať stres – po večeroch si zacvičte, pravidelne trávte čas v prírode, relaxujte pri sviečkach alebo si nájdite s partnerom čas a vybehnite spolu na rande ako za starých čias. I dobrá dovolenka na neznámom mieste dokáže s telom a psychikou divy.

Vek

Po 35. roku života sa prirodzene znižuje kvalita a počet vajíčok v ženskom tele, čo zhoršuje šance na otehotnenie. U mužov síce plodnosť klesá pomalšie, ale po 40. roku dochádza k zníženiu kvality spermií a zvýšenému riziku genetických abnormalít. Aj keď vek nie je možné ovplyvniť, plánovanie rodiny v mladšom veku zvyšuje šance na úspešné otehotnenie. Mladí rodičia navyše dokážu byť fyzicky aktívnejší a rodičovstvo ich vyčerpá menej. 

Fajčenie

Fajčenie je jedným z najvýznamnejších faktorov zhoršujúcich plodnosť u žien aj mužov. U žien môže fajčenie poškodiť vajíčka a narušiť ovuláciu. U mužov spôsobuje zníženie počtu spermií a ich kvality, pričom narušuje aj DNA v spermiách. Ak chcete popracovať na svojej plodnosti, jednoducho prestaňte fajčiť. Tento krok nielenže zvyšuje šance na úspešné počatie, ale má aj pozitívny vplyv na celkové zdravie a vývoj budúceho dieťaťa. 

Alkohol a kofeín

Nadmerná konzumácia alkoholu môže mať negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, ovuláciu a kvalitu vajíčok u žien. U mužov môže alkohol znížiť produkciu testosterónu a kvalitu spermií. Aj vysoká spotreba kofeínu (viac ako 300 mg denne, čo zodpovedá približne trom šálkam kávy) môže znížiť šance na otehotnenie, najmä u žien. Znížte alebo úplne eliminujte konzumáciu alkoholu a kofeínu, keď sa usilujete o dieťatko. I maličkosť dokáže pomôcť.

Nedostatok pohybu alebo nadmerná fyzická záťaž

Nedostatok pohybu môže viesť k obezite, ktorá, ako sme už spomenuli, zhoršuje plodnosť. Na druhej strane, nadmerná fyzická aktivita, najmä u žien, môže narušiť hormonálnu rovnováhu a viesť k zníženiu produkcie estrogénu, čo má vplyv aj na ovuláciu. U mužov môže extrémna fyzická námaha znižovať kvalitu spermií. Pravidelná, ale mierna fyzická aktivita (napríklad chôdza, plávanie alebo strečing) vám pomôže udržať si zdravú telesnú hmotnosť a podporí vaše zdravie.

Znečistenie a toxíny z prostredia

Svet, v ktorom žijeme, je nielen hektický, ale ešte aj znečistený. Netrpí tým len planéta, ale aj naše telo. Pesticídy, ťažké kovy alebo chemikálie z plastov narúšajú hormonálnu rovnováhu, poškodzujú reprodukčné orgány a znižujú kvalitu spermií aj vajíčok. Snažte sa minimalizovať kontakt s toxickými látkami v bežnom živote. Používajte ekologické čistiace prostriedky, vyhýbajte sa plastom obsahujúcim BPA a konzumujte organické potraviny.

Odporúčame: 20 a viac otázok, ktoré môžete položiť svojej láske na prvom rande – nebojte sa a naberte odvahu!

tehotenstvo
Depositphotos

Sexuálne prenosné infekcie (STI)

Neliečené sexuálne prenosné infekcie, ako napríklad chlamýdie alebo kvapavka, môžu mať za následok poškodenie reprodukčných orgánov a viesť k neplodnosti mužov aj žien. Infekcie môžu spôsobiť zápal v oblasti panvy a odtiaľ je len krôčik k nepriechodnosti vajíčkovodov u žien alebo k zníženej plodnosti u mužov. Nie je na škodu sa dať sem-tam otestovať na pohlavne prenosné choroby a, samozrejme, i bezpečné sexuálne praktiky môžu pomôcť predchádzať infekciám. 

Odporúčame: Najlepšie recepty s kuracími stehnami – na kapuste, v marináde aj medovo-sezamové

Dieťa vie, kedy je jeho čas

Ak patríte medzi páry, ktoré sa o dieťa snažia už dlhšiu dobu, je pochopiteľné, že sa občas cítite zúfalo. Pamätajte, že každý krok, ktorý podnikáte – od starostlivosti o svoje zdravie až po získavanie odborných rád – vás približuje k vytúženému cieľu. Nádej je často tým najsilnejším spojencom a niekedy, aj po rokoch, sa stávajú zázraky. Nezabúdajte, že na tejto ceste nie ste sami a že mnohým sa podarilo počať dieťa aj po dlhšom čase. Doprajte si trpezlivosť a lásku – voči sebe, partnerovi aj procesu, ktorý vás k rodičovstvu vedie.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE