Vedeli ste, že zanedbaná údržba môže viesť k zníženiu sacieho výkonu vášho vysávača, ale aj poškodeniu motora a v konečnom dôsledku k skráteniu jeho životnosti? Tento spotrebič si jednoducho vyžaduje pravidelnú údržbu. Zistite, ako správne vyčistiť vysávač, vrátane hadice a filtra, a zabezpečiť tak jeho optimálny chod.
Prvý krok: Začnite telom vysávača
Vysávač čistite po každom jednom použití a začnite vyprázdnením nádoby. Potom ju umyte teplou vodou a saponátom. Dôkladne ju opláchnite a nechajte úplne vyschnúť pred opätovným vložením do vysávača.
Povrch tela vysávača utrite vlhkou handričkou, ktorá prach zachytí a udrží lepšie než suchá. Dbajte však na to, aby sa dovnútra nedostala voda. Samozrejme, to všetko robte s vysávačom, ktorý je odpojený od siete.
Hadica je pravou rukou sacieho výkonu
Dlhá, úzka hadica je svojim tvarom priam predurčená na to, aby sa v nej po ceste do tela vysávača hromadil prach, vlasy a iné nečistoty. Ak je hadica upchatá, môže to výrazne znížiť sací výkon vysávača.
Na vyčistenie hadice môžete použiť dlhú a tenkú kefu. Prestrčte ju cez hadicu, aby ste odstránili nahromadené nečistoty. Ďalšou možnosťou je prepláchnuť hadicu teplou vodou. Pred opätovným pripojením k vysávaču sa uistite, že je hadica úplne suchá. Ak je hadica poškodená, napríklad prasknutá, vymeňte ju.
freepik.comČistenie filtrov sa líši podľa druhu vysávača
Vysávače sa nezaobídu bez filtrov, ktoré zachytávajú prach a alergény. Práve preto je pravidelné čistenie filtrov nevyhnutné pre udržanie optimálneho výkonu a predĺženie životnosti vysávača.
Väčšina vysávačov má HEPA filter, ktorý je potrebné čistiť alebo meniť podľa pokynov výrobcu. Niektoré HEPA filtre sa dajú umyť pod tečúcou vodou, iné je potrebné vymeniť za nové. Pokiaľ má váš vysávač iný druh filtra, prečítajte si radšej návod na jeho čistenie.
TIP: Nezabúdajte na filter pred motorom
Reč je o filtri, ktorý chráni motor pred malými nečistotami. Často mu hovoríme aj vzduchový. Akonáhle zbadáte, že jeho pôvodnú farbu možno iba hádať, pusťte sa do práce. Jednoducho ho vyperte v rukách a čistite dovtedy, kým uvidíte náznak pôvodného odtieňa. Po dôkladnom vysušení je pripravený opäť chrániť motor.
Čistenie kefy a hubice je samozrejmosťou
Kefa a hubica sú časti vysávača, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s podlahou. Často sa na nich teda namotávajú vlasy, nite a iné nečistoty. Na čistenie kefy a odstránenie namotaných vlasov a nečistôt použite nožnice (najlepšie tie manikúrové).
Hubicu utrite vlhkou handričkou. Dbajte na to, aby ste odstránili všetky nečistoty, ktoré by mohli brániť správnemu fungovaniu vysávača.
Pravidelná údržba je jednoducho ta správna cesta
Okrem dôkladného čistenia je dôležitá aj pravidelná údržba vysávača. Pravidelne kontrolujte stav hadice, kefy, hubice a filtrov. V prípade potreby ich vyčistite alebo vymeňte. Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov predĺžite životnosť vášho vysávača a zabezpečíte jeho optimálny výkon.
Nezabúdajte, že čistý vysávač nielen lepšie vysáva, ale aj prispieva k zdravšiemu prostrediu vo vašej domácnosti. Zistite viac o tom, ako vyčistiť svoju domácnosť od alergénov.
Záverečné tipy na efektívnejšie čistenie vysávača
- Pred čistením si vždy prečítajte návod na obsluhu vášho vysávača.
- Na čistenie hadice môžete použiť aj stlačený vzduch.
- Ak máte vysávač s vodným filtrom, pravidelne meňte vodu a čistite nádobu.
- Na čistenie filtrov nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky.
- Skladujte vysávač na suchom a čistom mieste.
Čistenie vysávača nie je zložitá ani časovo náročná úloha. Starostlivosť oň sa vám vráti v podobe optimálneho výkonu. Nezabúdajte tiež, že čistý vysávač je zárukou efektívneho upratovania a zdravého prostredia.
Zdroj úvodnej fotky: 123rf.com