Meranie telesnej teploty: Ako správne použiť rôzne druhy teplomerov?

Ako dlho merať teplotu teplomerom? Dĺžka merania závisí od typu teplomera. V domácnostiach sa objavuje digitálny, ale veľa ľudí je stále verných klasickému ortuťovému. Ako dlho je teda potrebné počkať? Na ktorých miestach sa meria? Ako teplomer správne držať? Toto všetko sa dozviete v našom článku. Z niektorých informácií budete prekvapení!

Pár informácií na začiatok

Aby ste správne odmerali vašu teplotu tela a mohli určiť alebo vylúčiť horúčku, je potrebné si na začiatok povedať niekoľko základných pravidiel.

  • Každá časť nášho tela má odlišnú teplotu. Najvyššia je teplota vo vnútri tela, ktorá sa pohybuje medzi 37 – 38 ºC. Čím je teplomer bližšie k povrchu, tým viac sa teplota znižuje a dosahuje bežne 36 – 37 ºC.
  • Najnižšiu telesnú teplotu je možné namerať okolo štvrtej hodiny rannej, naopak, najvyššiu okolo šiestej hodiny večernej.
  • Hodnoty telesnej teploty v priebehu dňa kolíšu až o 2 ºC.
  • Telesnú teplotu by ste nemali merať hneď po prebudení, ale ani po fyzickej námahe. Ideálne je počkať pol hodiny.
  • Je potrebné zvoliť si vhodné miesto na meranie (rôznymi typmi teplomerov sa dá merať na rôznych častiach tela).
  • Výsledky merania môžu byť nepresné, ak cca polhodinu pred meraním pijete nápoje alebo jete.
  • Pri meraní by miestnosť nemala byť prekúrená a nemali by ste byť naobliekaní či prikrytí perinou.

Odporúčame: ​Brokolicová krémová polievka, do ktorej sa zamiluje každý

ortuťový teplomer

Zdroj: Shutterstock®

Meranie pomocou ortuťového teplomera

Ortuťový teplomer patrí pod pazuchu. Vyslovene sa nehodí do úst. Ak by vám praskol v ústach, hrozí riziko vdýchnutia väčšieho množstva toxických pár. Vysoká dávka ortuti môže spôsobiť úplné zlyhanie telesných orgánov až smrť. 

Teplomer je potrebné pod pazuchou pevne pridŕžať. Chráni nás to aj pred skreslením teploty z okolia. Pri nesprávnom meraní môže byť odchýlka niekedy aj jeden stupeň. Meranie by pri ortuťových teplomeroch malo prebiehať aspoň tri minúty, ideálne však päť až sedem minút.

Odporúčame: Najlepšia motivácia k behu: Čo nás motivuje najviac?

digitálny teplomer

Zdroj: Shutterstock®

Meranie pomocou digitálneho teplomera

Digitálny teplomer sa dá použiť v podpazuší, v ústach i v konečníku. Teplomer v ústach umiestnite pod jazyk, aby sa dotýkal sliznice s cievkami. Pridržiavajte ho radšej perami, nie zubami. Upozorňujeme, že by sa nemal hýbať. 

Dĺžka merania závisí od typu digitálneho teplomera. Najčastejšie sa pohybuje od 6 do 90 sekúnd. Pípnutie prístroja neznamená, že sa meranie skončilo. Iba naznačuje, že má nameranú teplotu, ktorou si je istý. Pre úplne presné meranie je dobré zariadenie nechať na mieste do momentu, kým sa čísla na displeji nestopnú. 

Odporúčame: Dokonalý výhľad na Kriváň a zážitky v sedle

ako na meranie teploty

Zdroj: Shutterstock®

Iné druhy teplomerov

Infračervené teplomery ponúkajú najmodernejší a najrýchlejší spôsob merania teploty. Ľudské telo vyžaruje teplo v podobe infračerveného žiarenia. Možno ho zachytiť pomocou špeciálnych senzorov, ktoré sú zabudované v hlavici infračerveného teplomera. Namerané hodnoty sa zobrazujú na displeji teplomera s presnosťou 0,1 °C.

Pásikový teplomer má jednoduché použitie, ale je nepresný. Preto sa skôr používa len na to, aby sme zistili, či napríklad dieťa vôbec má alebo nemá teplotu. Čelové teplomery sa prikladajú na suché čelo a približnú teplotu ukážu zafarbením príslušného políčka. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE