Gombíkové batérie: Všetko o ich typoch, veľkostiach a napätí

Gombíkové batérie rozmery

Gombíkové batérie (mincové batérie) sa používajú v mnohých zariadeniach, ktoré denne používame. Na rozdiel od tužkových batérií ako AA alebo AAA majú špecifické využitie v menších elektronických zariadeniach, kde je potrebný kompaktný a ľahký zdroj energie.

Veľkosti gombíkových batérií

Veľkosť gombíkových batérií je zakódovaná v ich označení, kde prvé dve číslice kódu predstavujú priemer batérie v milimetroch, zatiaľ čo posledná číslica vyjadruje jej výšku v desatinách milimetra. Napríklad batéria CR2450 má priemer 24 mm a výšku 5,0 mm. Ďalšie bežné veľkosti sú 1220, 2032 a 1620. 

Typ podľa chemického zloženia

Alkalické gombíkové batérie sa bežne používajú v zariadeniach, ktoré nepotrebujú veľa energie, napríklad v hodinkách a kalkulačkách. Ich napätie je od 1,5 do 1,6 V a kapacita od 50 do 150 mAh.

Lítiové gombíkové články zase nachádzajú typické uplatnenie v zariadeniach s vyššou energetickou náročnosťou, pričom ich prevádzkové napätie sa pohybuje v rozmedzí 3 až 3,6 V a kapacita od 40 do 240 mAh. 

V medicíne sa často používajú gombíkové batérie s oxidom striebra, napríklad v načúvacích prístrojoch a kardiostimulátoroch. Ich napätie sa pohybuje medzi 1,5 a 1,6 V a kapacita od 20 do 100 miliampérhodín (mAh). 

V načúvacích systémoch však môžeme nájsť aj inovatívne zinkovo vzduchové batérie, ktorých napätie sa pohybuje od 1,4 do 1,45 V a kapacita od 50 do 130 mAh.

To, o aký typ batérie ide, prezradí ich označenie, resp. prvé z dvoch písmen (C pre lítiové batérie a L pre alkalické). Druhé písmeno je len indikátorom tvaru – R ako round”, teda okrúhly, napríklad model LR44.

Bežné hodnoty napätia

Gombíkové batérie majú rôzne napätie, ktoré ovplyvňuje, do akých zariadení sa hodia. Napätie závisí od chemického zloženia a počtu článkov. Najčastejšie to je 1,5 V, 3 V a 3,6 V, ale existujú aj iné. Pri výbere batérie je dôležité zvoliť správne napätie, ktoré zodpovedá požiadavkám zariadenia.

Rovnaké menovité napätie nezaručuje vzájomnú zameniteľnosť gombíkových batérií. Rozdiely v chemickom zložení a kapacite môžu výrazne ovplyvniť ich výkon a vhodnosť pre konkrétne zariadenie. Preto je nevyhnutné pred výmenou batérie skontrolovať špecifikácie daného zariadenia.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE