Veľká noc bez farebných vajíčok? To by bola škoda! Ak sa chcete tento rok vyhnúť chemickým farbám a vyskúšať niečo prirodzenejšie, ste na správnom mieste. Vajíčka sa dajú krásne zafarbiť aj pomocou toho, čo už máte doma – a výsledok bude nielen ekologický, ale aj štýlový. Poďme sa pozrieť, ako na to – tradične, kreatívne a s vôňou jari.
Symbolika maľovaných vajíčok
Veľká noc je v našich končinách spojená s množstvom symbolov – od oblievačiek až po tradičné veľkonočné pokrmy. No jedným z najkrajších a najrozšírenejších zvyklostí je maľovanie vajíčok. Nie je to len zábava pre deti – má to hlboký kultúrny aj symbolický význam.
Vajce bolo v mnohých kultúrach odpradávna symbolom znovuzrodenia, nového života a plodnosti. V predkresťanských tradíciách sa vajíčka farbili načerveno. Červená farba predstavovala symbol krvi, života a ochrany. Tento zvyk sa potom preniesol aj do kresťanského sveta, kde sa stal súčasťou veľkonočných osláv Kristovho zmŕtvychvstania.
Kedy sa začali vajíčka maľovať?
Prvé písomné zmienky o farbení vajíčok pochádzajú už zo 13. storočia, a to najmä z oblastí východnej a juhovýchodnej Európy. Napríklad na Ukrajine je známe umenie pysanky – zdobenia vajíčok voskom a farbami, ktoré sa odovzdávalo z generácie na generáciu ako vzácne dedičstvo.
Aj u nás na Slovensku má farbenie vajec dlhú históriu – od jednoduchého farbenia v cibuľových šupkách až po maľovanie kraslíc rôznymi technikami, ako je vyškrabovanie, voskovanie, drôtovanie alebo obliepanie slamou.
Zdobené vajíčka sa najprv vystavovali ako ozdoba na sviatočnom stole. No mali aj spoločenskú a symbolickú funkciu – dievčatá ich dávali chlapcom ako dar za oblievanie alebo ich nosili na hroby ako symbol večného života. V niektorých oblastiach sa kraslice zavesovali na vetvičky, aby priniesli do domu plodnosť a šťastie.
DepositphotosZákladné know-how prírodného farbenia veľkonočných vajíčok (alebo: nefarbime ako barbari)
Ak vás láka vrátiť sa k pôvodným, jemným a ekologickým spôsobom farbenia, opäť sa môžete naučiť niečo nové. Príroda ponúka pestrú paletu farieb – len ich treba vedieť nájsť a správne použiť. Predtým, než sa vrhneme do kvetinovej alchýmie, poďme si však ujasniť pár vecí:
- Používajte biele alebo veľmi svetlé vajíčka. Prírodné farby sú hanblivé, na tmavých vajciach sa neukážu v plnej paráde.
- Pred farbením ich poriadne odmastite. Pomôže ocot, teplá voda, jemné umytie – žiadne vajce sa neurazí.
- Vajcia varíme s farbivom, alebo ich do nálevu namáčame. Záleží od toho, aký efekt chceme dosiahnuť.
Tak. A teraz sa pozrime, čo všetko máme doma, a ani o tom nevieme.
Sprievodca prírodným farbením veľkonočných vajíčok
Zelená z listov
Zo špenátu, petržlenovej vňate alebo žihľavy možno získať svetlú zelenú. Bylinky treba povariť aspoň 30 minút, pridať ocot a vajcia potom variť v tomto vývare. Farba bude nežná, pastelová, ako jarný list.
Modrá z čučoriedok a kapusty
Čučoriedky. Rozpučte ich, zalejte vodou, nechajte lúhovať cez noc. Potom pridajte ocot, vajcia a dajte tomu čas – čím dlhšie, tým sýtejšia modrá. Niekedy až do tmavofialova.
Modrú získate aj z červenej kapusty. V kyslom náleve robí divy a farbí od modrej až po sivomodrú.
Žltá z kurkumy
Kurkuma. Stačí lyžica do horúcej vody spolu s octom a máte instantné veľkonočné slnko. Vajcia uvarte vo vode a sledujte, ako sa z bieleho vajíčka stane zlaté vajce ako rozprávky.
Oranžová z cibuľových šupiek
Cibuľové šupky. Klasika, ktorú používali už naše prababky. Čím viac šupiek, tým intenzívnejšia farba. Nezabudnite na ocot a pokojne pridajte aj kúsok železného klinca pre „hrdzavý efekt“ – no len ak si trúfate. Vajíčka varte v náleve asi 15 minút.
Ružová z cvikly
Repa. Nakrájajte, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať. Ocot musí byť. Vajíčka nechajte v náleve pokojne aj cez noc. Výsledok? Odtiene od bledoružovej až po vášnivú červenú.
A čo po farbení vajíčok?
Farebné vajíčka môžete nechať zaschnúť na papieri alebo utierke a potom jemne natrieť kuchynským olejom – budú sa krásne lesknúť a farby ožijú. Bonus: vyzerajú tak chutne, že ich skoro nikto nezje – čo je vlastne ideálne, lebo si ich môžete v domácnosti vystaviť ako dekoráciu. Alebo ich použiť ako tajnú zbraň proti nečakaným šibačom.
Tipy na vylepšenie prírodne zafarbených vajíčok
- Kombinujte farby: Nebojte sa farby kombinovať. Vajíčko najprv uvarené v kurkume môžete neskôr „prefarbiť“ čučoriedkami. Tak vznikajú tie najzaujímavejšie efekty.
- Prírodné vzory: Ešte pred farbením priložte na vajce lístok (napr. petržlenu), zabaľte ho do silonky a až potom varte vo farbivovej vode. Po rozbalení sa ukáže jemný svetlý vzor listu.
- Voskové dekorovanie: Po zafarbení môžete vajíčko dozdobiť pomocou vosku – jemné ornamenty, bodky alebo kvietky pridajú rustikálny šmrnc.
- Maľovanie bielou fixkou: Pre moderný look – na prírodne sfarbené vajíčka použite permanentnú fixku alebo bielu farbu a vytvorte kontrastné minimalistické vzory.
- Čas = sýtosť. Niekedy je najlepší výsledok až po niekoľkých hodinách v náleve. Čím dlhšie vajce relaxuje v náleve, tým výraznejšie farby získa.
Praktické využitie maľovaných vajíčok
Vajíčka, ktoré si vyrobíte, môžu byť ozdobou vášho sviatočného stola, môžete ich darovať šibačom alebo zavesiť na vetvičky ako súčasť jarného aranžmánu. Ak ide o varené vajcia, odporúča sa ich spotrebovať do niekoľkých dní. Tie najkrajšie kúsky však pokojne vyfúkajte ešte pred farbením – vydržia vám roky, ak vám nespadnú...
Prírodné farbenie vajíčok je niečo medzi vedou, umením a terapiou. Je pomalé, voňavé, trošku špinavé, ale veľmi uspokojujúce. Je to návrat ku koreňom, ku kuchyni, kde sa dejú zázraky bez umelých farbív. Je to oslava jari, života a tvorivosti – a možno aj dôvod, prečo si konečne kúpiť tú kurkumu, čo ste už tretíkrát ignorovali v obchode. A hlavne – je to radosť, ktorú si človek vyfarbí sám.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos