Čo sú alimentárne ochorenia? Na prevenciu by mali myslieť tehotné ženy, starší ľudia i deti!

alimentárne ochorenia

Alimentárne ochorenia (alebo alimentárne nákazy) sú zdravotné problémy, ktoré vznikajú v dôsledku konzumácie kontaminovaných potravín alebo nápojov. Môžu byť spôsobené baktériami, vírusmi, parazitmi alebo toxínmi. Tieto ochorenia postihujú každoročne milióny ľudí na celom svete, no s dôrazom na hygienu a bezpečnosť potravín im možno vo väčšine prípadov predísť.

Príznaky alimentárnych chorôb a priebeh ochorenia

Príznaky alimentárnych ochorení sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho patogénu alebo toxínu, ktorý ich spôsobil. Najčastejšie však zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, hnačku a horúčku. Niektoré prípady môžu byť mierne a trvať len niekoľko hodín, zatiaľ čo iné môžu spôsobiť vážne komplikácie, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu. 

Najohrozenejšími skupinami sú deti, starší ľudia, tehotné ženy a osoby s oslabenou imunitou. Ak príznaky ako silná dehydratácia, krv v stolici alebo vysoká horúčka pretrvávajú viac ako dva dni, je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Bežné zdroje alimentárnych nákaz

Najčastejšie zdroje alimentárnych ochorení sú surové alebo nedostatočne tepelne upravené potraviny, napr. mäso, vajcia, mlieko či morské plody. Nebezpečné môže byť aj ovocie a zelenina, ktoré neboli dôkladne umyté, alebo potraviny pripravené v nehygienických podmienkach. 

V niektorých prípadoch môžu byť zdrojom nákazy aj kontaminované nápoje, najmä voda. Pri cestovaní do exotických krajín je preto potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a vyhýbať sa rizikovým jedlám a nápojom.

Patogény spôsobujúce alimentárne ochorenia

  • Medzi najčastejšie baktérie spôsobujúce alimentárne ochorenia patrí Salmonella, ktorá sa nachádza najmä v surovom mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. 
  • Baktéria Escherichia coli (E. coli) môže byť prítomná v nedostatočne tepelne spracovanom hovädzom mäse alebo kontaminovanej vode.
  •  Ďalším známym patogénom je Listeria monocytogenes, ktorá môže kontaminovať syry, údeniny či nepasterizované mlieko a je obzvlášť nebezpečná pre tehotné ženy
  • Rovnako nebezpečné sú vírusy ako norovírus, ktoré sa šíria kontaminovanými rukami alebo jedlom, a spôsobujú náhle a veľmi nepríjemné gastrointestinálne ťažkosti.

baktérie v jedle
Depositphotos

Riziko vzniku alimentárnej nákazy pri domácom konzervovaní

Domáce zaváranie alebo konzervovanie potravín prináša radosť, no aj riziká, ak sa nedodržia správne postupy. Jedným z najvážnejších problémov je botulizmus, ochorenie spôsobené toxínom produkovaným baktériou Clostridium botulinum

Táto baktéria sa môže množiť v zaváraninách s nízkou kyslosťou, obsahujúcich mäso, ryby alebo niektoré druhy zeleniny, ak nie sú sterilizované dostatočne vysokou teplotou. Preto je dôležité dbať na používanie správnych sterilizačných metód a dodržiavať overené recepty. 

Ako predchádzať alimentárnym ochoreniam?

Pred prípravou a konzumáciou jedla je dôležité dodržiavať hygienu rúk. Potraviny skladujte pri správnych teplotách, aby sa zabránilo množeniu baktérií. Tepelným s

pracovaním potravín zničíte patogény, avšak treba dbať na to, aby mäso, ryby a vajcia boli dostatočne prepečené. Pri manipulácii so surovými potravinami zabráňte ich kontaktu s hotovými jedlami, aby nedošlo ku krížovej kontaminácii. Rovnako treba kontrolovať dátumy spotreby a vyhýbať sa jedlám s podozrivým zápachom alebo vzhľadom. 

Dôležitosť čistej pitnej vody v prevencii alimentárnych nákaz

Kontaminovaná voda môže obsahovať baktérie, parazity alebo vírusy, ktoré spôsobujú vážne zdravotné problémy, najmä v krajinách s obmedzeným prístupom k hygienicky neškodnej vode. Pri turistike alebo kempovaní v prírode sa odporúča používať filtračné zariadenia, tablety na čistenie vody alebo vodu pred konzumáciou prevariť. 

Bezpečné stravovanie na cestách

Ak často cestujete do exotických destinácií, je dôležité dbať na bezpečnosť konzumovaných potravín a nápojov. Jedzte iba jedlá, ktoré sa pripravujú pri vysokých teplotách a podávajú sa čerstvé. 

Vyhýbajte sa surovej zelenine, ovociu, ktoré nie je možné ošúpať, a mliečnym výrobkom z miestnych trhov. Rovnako sa odporúča piť iba balenú alebo prevarenú vodu a vyhýbať sa ľadu v nápojoch, keďže môže byť vyrobený z kontaminovanej vody. 

Význam edukácie a informovanosti

Dôležitou súčasťou prevencie je aj edukácia verejnosti. Informovanie o zásadách hygieny a bezpečnosti potravín môže pomôcť minimalizovať riziko výskytu alimentárnych ochorení v domácnostiach, školách či na pracoviskách. Alimentárne ochorenia predstavujú závažný zdravotný problém, no dôsledným dodržiavaním hygieny a bezpečnostných pravidiel možno riziko ich vzniku výrazne znížiť.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE