Ako zlepšiť pamäť? Jedzte týchto 10 druhov ovocia a zeleniny!

Pamäť je všeobecný predpoklad uchovania a ďalšieho spracovania minulej skúsenosti každého jedného z nás. Jej fyziologickým základom sú dočasné spoje v mozgovej kôre, ktorých utváranie je spojené práve aj s pamäťovým kódovaním – čím dlhší je pamäťový interval, tým väčší je vplyv kódovania.

Pamäť je teda prirodzenou súčasťou správneho fungovania mozgu u každého človeka na svete. Je možné ju definovať rôznymi spôsobmi, pričom ide o proces zapamätávania (vštepovania, kódovania, vybavovania), reprodukcie, znovupoznania a uchovávania – uskladnenia informácií, s ktorými človek prichádza do kontaktu.

Experimentálne je pamäť najrozpracovanejšou problematikou kognitívnej psychológie. Prečo sa ale stáva, že zabúdame – niekto menej a niekto viac?

Prečo zabúdame?

Človek nechce zabudnúť to, čo je pre neho dôležité a čo potrebuje vedieť. ALE!  Zabúdanie je celkom prirodzený jav a v niektorých prípadoch dokonca až nevyhnutný. Súvisí totiž s pamäťou a pozornosťou.

V jednom z výskumov bolo dokázané, že ľudia pod vplyvom stresu zabúdajú rýchlejšie.

Odporúčame: Preventívna prehliadka: Čo všetko by ste mali absolvovať každý rok?

čo je dobré na pamäť

Zdroj: Depositphotos

Ovocie a zelenina na podporu dobrej pamäti

Dobrú pamäť a správne fungovanie mozgovej činnosti môžeme ovplyvniť aj tým, čo konzumujeme. A práve preto sme si pre vás pripravili zoznam druhov ovocia a zeleniny, vďaka ktorým sa nezlepší iba vaša fyzická, ale aj psychická kondícia. A na zabúdanie môžete pokojne zabudnúť!

Ktoré druhy ovocia a zeleniny patria medzi TOP-ku v boji proti Alzheimerovi?

 • JABLKÁ – okrem toho, že obsahujú veľké množstvo vitamínu C, dokážu bojovať proti demencii. Vitamín C je navyše aj známym „bojovníkom" v predchádzaní Alzheimerovej choroby.
 • ČUČORIEDKY – telu prospešné látky obsiahnuté v tomto ovocí pomáhajú okrem iného aj pri učení, motorike, vizualizácii a navyše pomáhajú spomaliť starnutie mozgových buniek.
 • GRANÁTOVÉ JABLKO – toto chutné ovocie je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré chránia srdce, pričom ľudia s lepším kardiovaskulárnym zdravím majú aj lepšiu pamäť. Vedeli ste, že mozog je najcitlivejší na poškodenie spôsobené voľnými radikálmi? Zaraďte preto granátové jablká do svojho jedálnička.
 • ZELENÁ ZELENINA – ako napríklad brokolica, kapusta, kel či ružičkový kel sú plné antioxidantov, vitamínu C a karotenoidov, a práve tie sú veľmi vhodné na zlepšenie a podporu mozgovej činnosti.
 • ŠPENÁT – špenát je obzvlášť bohatý na železo, ktoré keď nám chýba, dochádza k poruchám nálady a problémom s kognitívnymi schopnosťami, kam patrí aj pamäť.
 • ZELER – je bohatým zdrojom luteínu – zlúčeniny, ktorá upokojuje zápal v mozgu, pričom práve ten je jednou z hlavných príčin neurodegenerácie.
 • PARADAJKY – najdôležitejším antioxidantom obsiahnutým v paradajkách je lykopén – zlúčenina, ktorá zabraňuje demencii. Pomáha udržiavať optimálne zdravie mozgu a umožňuje telu odvrátiť negatívny vplyv voľných radikálov na činnosť mozgu.
 • MRKVA – okrem vitamínov a telu prospešných látok obsahuje aj dve dôležité zlúčeniny – dextróza a levulóza, ktoré mineralizujú nervy a mozog.
 • AVOKÁDO – avokádo obsahuje zdravý tuk, ktorý zvyšuje prietok krvi do mozgu. To znamená viac kyslíka v tých častiach mozgu, ktoré sú zodpovedné práve za myslenie a pamäť.
 • ORECHY – naši rodičia a starí rodičia mali a majú zaužívané jedno super pravidlo – za hrsť orechov každý deň! Tieto malé chrumkavé zázraky okrem iného bojujú nielen proti únave a poruchám nálady, ale navyše aj zlepšujú pamäť.

Neprehliadnite: Nedostatok vitamínov v tele: Aké sú príznaky a kedy treba spozornieť?

zabúdanie

Zdroj: Depositphotos

Ako inak trénovať pamäť?

Každému z nás sa z času na čas stane, že na niečo zabudneme. Ide o prirodzené občasné výpadky, ktoré môžu byť spôsobené napríklad:

 • fyzickým alebo psychickým vyčerpaním,
 • nedostatkom spánku,
 • únavou.

Pokiaľ je ale príčinou zabúdania poškodenie mozgu, ide o niektorý z druhov demencie, pričom v tomto prípade sa bez pomoci druhých nezaobídete. Existujú však rady a tipy na každodenné cvičenie mozgovej aktivity, ktoré ak si osvojíte, môžete tak predchádzať neželaným problémom okolo zabúdania.

 • Dôležitý je postoj k problémom – udržujte si pozitívnu náladu pri všetkom, čo robíte.
 • Nezabúdajte na pravidelný denný režim – podporujte výkonnosť a aktivitu mozgu duševnou a fyzickou aktivitou pravidelne každý deň.
 • Pokúste sa rozdeľovať jednotlivé úlohy a potreby na dôležité a menej dôležité – koncentrujte sa na vykonanie dôležitých úloh. Tie menej dôležité nechajte na neskôr.
 • Veci dennej potreby si odkladajte stále na jedno miesto – okuliare, peňaženku, kľúče a pod. – predídete tak ich opakovanému hľadaniu.
 • Používajte kalendár alebo malý notes na zaznamenávanie rôznych stretnutí, termínov, narodenín a podobne – vaša pamäť nebude menej trénovaná, avšak účinne ju odľahčíte.
 • Pri učení alebo riešení ťažších úloh sa neponáhľajte – doprajte si čas.
 • Denne pred spaním si v duchu pripomeňte priebeh celého dňa – takáto malá, avšak pravidelná rekapitulácia, dokonale trénuje váš mozog.

Odporúčame aj: Sex je okrem potešenia aj veľmi zdravý. Neveríte? Presvedčte sa!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE