Sex vo vzťahu: Koľko je ho „tak akurát" podľa odborníkov?

Ako často majú páry spolu sex, sa veľmi líši. Všetko to ovplyvňuje množstvo faktorov. Sexuálny život v partnerskom či manželskom živote je jedinečný pre oboch partnerov a ovplyvňuje ho ich vlastný súbor okolností.

Ak ľudia nie sú spokojní so svojím sexuálnym životom, existuje niekoľko krokov, ktoré môžu podniknúť. To, ako často by mal pár mať sex, závisí od toho, čo je pre ľudí vo vzťahu to najlepšie.

Niektoré páry sexujú na dennej báze, iné pravidelne každý týždeň, niektoré viackrát denne či iba párkrát mesačne. Existuje vôbec nejaký pomyselný ideál toho, ako často mať sex je správne alebo odporúčané?

Sex vo vzťahu

Sú časy, kedy majú páry viac a kedy menej sexu, ako je pre ich spoločný milostný život typické.

Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť, ako často má pár sex, patria:

 • celkové zdravie partnerov – rôzne zdravotné stavy, lieky či konkrétna liečba môžu ovplyvniť sexuálnu túžbu. Napríklad, ženy môžu pociťovať hormonálne zmeny a nižšie či vyššie „chúťky na sex" počas menštruácie, tehotenstva a menopauzy. Muži môžu stratiť záujem o sex pri nízkej hladine testosterónu. Antidepresíva môžu tiež znížiť libido niektorého z partnerov.
 • vek – ľudia môžu mať s pribúdajúcim vekom menšiu chuť na sex.
 • zmeny vo vzťahu – keď sú ľudia vo vzťahu dlhšie, môže sa stať sex pre nich čiastočne už iba rutinou. Pre páry je preto dôležité udržiavať otvorenú komunikáciu, aby sa rozprávali o svojich sexuálnych potrebách.
 • životné udalosti – práca, rodinné povinnosti a každodenný kolobeh môžu viesť k tomu, že ľudia sú viac unavení a ešte viac zaneprázdnení. ALE, páry si v tomto prípade môžu naplánovať rande a pestovať tak svoj vzťah.

Odporúčame: Ako zastaviť priberanie? Zaraďte do svojho jedálnička tieto potraviny a dajte STOP nadbytočným kilám!

sex vo vzťahu

Zdroj: Depositphotos

Aké sú výhody aktívneho partnerského sexuálneho života?

Sex môže a zaručene aj prospieva zdraviu človeka. Výskumy ukazujú, že pravidelná sexuálna aktivita prospieva ako zdraviu, tak aj celkovej pohode a kvalite života.

Okrem toho ľudia, ktorí majú aktívny sexuálny život, môžu:

 • byť fyzicky zdatnejší,
 • byť šťastnejší,
 • mať lepšie kognitívne funkcie,
 • žiť dlhšie,
 • mať lepšiu imunitu,
 • mať nižšiu srdcovú frekvenciu a krvný tlak,
 • zažívať menej stresu.

Čo je ale veľmi dôležité, tak sex môže tiež podporiť spokojnosť vo vzťahoch. Výskumy potvrdzujú, že sex a zvýšená náklonnosť, ktorá ho sprevádza, ovplyvňuje spokojnosť vo vzťahu.

Aký môže mať vplyv nedostatok sexu vo vzťahu na partnerov?

Sex a sexuálne zážitky sú pre niektorých ľudí nevyhnutnou súčasťou kvality ich života. Neschopnosť naplniť ich sexuálne túžby môže mať za následok sexuálnu frustráciu. A práve to môže vo vzťahoch viesť k vzájomnému odcudzeniu a neskôr aj k rozchodu či rozvodu.

Mali by páry plánovať sex?

Pár, pre ktorý je čas na sex náročný, si ho možno bude chcieť naplánovať. Plánovanie sexu má isté výhody, ako napríklad:

 • fyzická a aj psychická príprava na sex,
 • vzrušenie,
 • nastavenie priorít vo vzťahu.

Čo robiť, ak má jeden z partnerov väčšiu chuť na sex ako ten druhý?

Ľudia môžu časom spozorovať, že ich sexuálna túžba počas života kolíše ako na hojdačke. Niekedy to môže viesť k tomu, že jeden partner bude mať väčšiu sexuálnu túžbu ako ten druhý. Ak pár zistí, že je práve toto ich prípad, je možné nájsť riešenia. 

 • Komunikujte – párom môže prospieť rozhovor o sexe a ich potrebách.
 • Hľadajte kompromis – podľa výskumu z roku 2020 môže byť masturbácia (sám/sama alebo s partnerom) vhodnou voľbou pre tých, ktorí majú väčšiu sexuálnu túžbu ako ich partner. Ďalšou možnosťou môže byť napríklad aj orálny sex alebo používanie sexuálnych hračiek.
 • Zapojte sa do iných foriem intimity – ľudia sa môžu zapojiť do iných foriem intimity, ako je objímanie, bozkávanie alebo spoločné maznanie.

Neprehliadnite: Sex a milovanie: Kedy a ako často je ten pomyselný ideál?

naplnený vzťah

Zdroj: Depositphotos

Je normálne, ak majú páry sex každý deň?

Neexistuje žiadne presne stanovené „množstvo sexu" alebo „sexuálnej aktivity", ktoré by pár mal mať. Zatiaľ čo výskum naznačuje, že sex raz týždenne je spojený s väčšou spokojnosťou vo vzťahu, neexistuje žiadny výskum, ktorý by naznačoval, že častejší sex zvyšuje spokojnosť vo vzťahu.

Frekvencia sexu sa časom môže líšiť, pričom sa môže vyskytovať aj každý deň alebo menej často.

Znamená menej sexu ako zvyčajne, že ľudia vo vzťahu nie sú šťastní?

Menej častý sexuálny styk môže naznačovať aj to, že niektorý z partnerov vo vzťahu nie je šťastný. 

Avšak, zníženie sexuálnej frekvencie môže prameniť aj z iných problémov, ako napríklad:

 • stres,
 • rodinný život,
 • hormonálne zmeny,
 • choroba.

Naplnený vzťah

Neexistuje presný počet alebo konkrétne číslo, koľkokrát by pár mal mať vo vzťahu sex. Ľudia môžu zistiť, že sa venujú viac alebo menej sexuálnej aktivite v závislosti od faktorov, ako je vek, zdravie, životné udalosti a zmeny vo vzťahoch.

Pre páry je však dôležité komunikovať svoje sexuálne potreby so svojim partnerom. Najdôležitejšie zo všetkého je vedieť, že svojmu partnerovi môžete dôverovať a nebudete mať žiadne obavy zo spoločných rozhovorov na tému sex a vaše sexuálne túžby.

Odporúčame aj: Filmové SEX scény, ktoré páry nažhavia! Tieto filmy musíte vidieť!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE