Sex a milovanie: Kedy a ako často je ten pomyselný ideál?

Sexuálny život je neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. Sex či milovanie s partnerom prináša nielen potešenie a radosť, ale aj mnohé zdravotné benefity. Existuje však pomyselný ideál, ktorý nám hovorí to, ako často mať sex je správne a ideálne?

Predovšetkým na začiatku každého vzťahu je prítomná aj „živočíšnosť" a veľmi časté milovanie. Nie každému však vzťah postavený vo veľkej miere na sexe vydrží, avšak, samozrejme, existujú aj výnimky. V tomto prípade majú najmä ženy tendenciu myslieť si, že ak nesplnia svojmu partnerovi všetky priania v spálni, tak sa ich vzťah veľmi rýchlo ukončí. Je to ale naozaj tak?

Čím dlhšie sú totiž partneri spolu, tým viac stráca jeden z nich záujem práve o sex a milovanie. Milostné radovánky sa tak už neodohrávajú pravidelne. Existujte ale štandard pravidelnosti sexuálneho styku vo vzťahu, ktorý by sme mali dodržiavať?

Ako často je ideálne mať sex?

Ideál v tomto smere neexistuje! Každý sme totiž iný a každému z nás vyhovuje niečo iné. Naše potreby sa v tomto smere líšia, a preto je dôležité mať pri sebe partnera, ktorý to bude akceptovať a bude nám rozumieť.

Na začiatku vzťahu sa partneri poznávajú po sexuálnej stránke veľmi intenzívne, pričom nie je ničím výnimočným, ak majú sex každý deň, prípadne aj niekoľkokrát za deň. V tomto prípade si ale treba dať pozor na to, aby sa zo sexu nestal stereotyp! Pomyselná hranica medzi stereotypom a vášňou je v prvej fáze vzťahu veľmi tenká, a preto sa vyvarujte tomu, aby vás sex začal nudiť.

Odporúčame: Sex je okrem potešenia aj veľmi zdravý. Neveríte? Presvedčte sa!

milovanie

Zdroj: Depositphotos

Uprednostnite kvalitu, nie kvantitu

Pokiaľ sa pristihnete pri tom, že vás pravidelný sex s vašim partnerom neuspokojuje, pravdepodobne bude niekde problém. Dokonca aj sexuológovia v tomto smere upozorňujú na fakt, že by sme mali uprednostniť kvalitu nad kvantitou.

Zamerajte sa aj na to, aby bol sex potešením pre vás oboch, nakoľko pri vnímavom partnerovi to ide ruka v ruke s tým, že vašej polovičke bude záležať na vašom uspokojení a uspokojovaní tak, aby ste boli spokojní.

Čo všetko má byť súčasťou milovania?

Dobrý a kvalitný sex síce prináša potešenie a dokonalé uspokojenie, avšak z dlhodobého hľadiska, predovšetkým vo vzťahu k jednému partnerovi, by malo ísť aj o niečo viac. Ak je totiž súčasťou milovania aj úprimná emócia a súhra duší, prinesie vám to pocit šťastia a naplnenia.

A čo vám ešte môže milovanie spríjemniť?

 • Navzájom sa inšpirujte.
 • Ak si dôverujete, odhoďte všetky zábrany.
 • Prežívajte intenzívne všetky emócie.
 • Venujte dostatočnú pozornosť predohre.
 • Nebojte sa experimentovať a rozprávať sa o svojich túžbach.

Neprehliadnite: Tipy pre lepší sex: 5 rád, ktoré si treba vziať k srdcu a osvojiť!

nežné milovanie

Zdroj: Depositphotos

Ako často by ste mali mať sex?

Sex a milovanie je oblasť, ktorá by vôbec nemala zodpovedať štatistikám, ale aj napriek tomu uvádzame, že: 

 • „priemerný" sexuálne aktívny muž mladší ako 25 rokov dokazuje svoju potenciu 250-krát za rok,
 • vo veku 26 – 30 rokov 150 x za rok,
 • vo veku 30 – 40 rokov 110 x za rok,
 • vo veku 40 – 50 rokov 90 x za rok, a
 • po päťdesiatke približne 60 x za rok.

V sexuálnom živote však platí jedno pravidlo, a to, že normálne je to, čo vyhovuje obom partnerom a čo nikoho z nich ani neponižuje, ani žiadnym spôsobom neuráža.

Každý pár a každý vzťah je neopakovateľný, a preto sa teda netreba riadiť žiadnymi tabuľkami. Teda sex by ste mali mať vtedy, keď to vyhovuje obom partnerom, pričom norma pre jeden pár môže byť úplne iná, ako pre iný pár.

Všeobecne je však známe, že s pribúdajúcim vekom sa znižuje aj počet sexuálnych stykov partnerov, pričom za hlavné príčiny sa označujú:

 • monotónnosť,
 • zovšednenie a stereotyp opakujúceho sa sexuálneho styku,
 • prílišná zamestnanosť a starosti o ekonomické zabezpečenie rodiny,
 • duševná alebo telesná únava jedného či oboch partnerov, 
 • nadmerný príjem potravín alebo alkoholických nápojov,
 • telesné a/alebo duševné poruchy niektorého z partnerov,
 • obavy pred sexuálnou aktivitou vyplývajúce z niektorej z predchádzajúcich príčin.

S pribúdajúcim vekom partneri prikladajú väčší význam kvalite nad kvantitou – teda vzájomnej dôvere, tolerancii, opore či trvácnosti citového vzťahu, a to ako v dobrom, tak i v horšom období ich životov.

Odporúčame aj: Ako zvýšiť libido: 4 kľúčové hormóny, ktoré ho ovplyvňujú. Ako?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE