Bolesť hrdla na jeseň i v zime potrápi malých aj veľkých: Ako si s ňou poradiť?

Obdobie ochladenia a veľmi častých zmien počasia je už definitívne tu. Jeseň a zima sú ročné obdobia, v ktorých sú vo vyšších počtoch prítomné ako ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, tak aj výskyt prechladnutí, viróz či chrípok. A bolesť hrdla patrí k najčastejším sprievodným príznakom hlavne angíny a prechladnutia.

Bolesť hrdla nie je častým javom a problémom iba u detí, ale vo veľa prípadoch sa vyskytuje aj u dospelých. K bolesti dochádza rýchlejšie u detí a osôb s oslabenou imunitou.

Hlavnými znakmi pri bolesti hrdla býva predovšetkým nepríjemné škriabanie, pálenie, ale aj pocit sucha či opuch hrdla. V niektorých prípadoch sa objavuje dokonca aj veľmi silná a ostrá bolesť, ktorá vystreľuje do ucha alebo do ústnej dutiny. Sprievodným prejavom je ale aj zaľahnutie v ušiach a nechutenstvo do jedla.

Čo sa deje pri bolesti v hrdle?

Bolesť hrdla najčastejšie signalizuje zápal. A pri zápale hrdla dochádza k zápalu a opuchom sliznice v hrdle. Najčastejšími príznaky sú:

 • škriabanie v hrdle,
 • opuch sliznice,
 • ostrá a pálivá bolesť,
 • ťažkosti pri prehĺtaní.

Bolesť hrdla môže byť:

 • bakteriálneho pôvodu,
 • vírusového pôvodu, 
 • bolesť hrdla spôsobuje aj dlhodobé rozprávanie, prach, peľ, znečistené prostredie, suchý vzduch alebo aj reflux.

Odporúčame: Nedostatok vitamínov v tele: Aké sú príznaky a kedy treba spozornieť?

čo na bolesť hrdla

Zdroj: Depositphotos

Čo na liečbu bolesti hrdla?

Mnohí z nás pri bolesti hrdla smerujeme do lekárne, kde si vyberáme z voľnopredajných liekov na podporu liečby bolesti hrdla. Pomôcť nám ale môžu aj prírodné zdroje v podobe byliniek či medu, pričom na zapálené hrdlo priaznivo pôsobí šalvia, rumanček, nechtík, propolis, slez, baza.  Zo všetkého najdôležitejší je ale odpočinok a kľudový režim.

Na liečbu bolesti hrdla sa najčastejšie používajú napríklad pastilky, spreje alebo kloktadlá s obsahom antiseptík. Antiseptiká sú liečivá určené na zmiernenie nepríjemných príznakov spojených s bolesťou hrdla. Najčastejšie používané antiseptiká sú benzydamín, jodovaný povidion, chlorhexidín, a amylmetakrezol. Môžu sa vyskytovať dokonca aj v kombinácii s lokálnym anestetikom, ktoré ma za úlohu tlmiť bolesť práve v ústnej dutine.

Na liečbu možno použiť aj lokálne antibiotikum – tyrotricín, ktoré je vhodné na liečbu nielen bolestivého, ale aj zapáleného hrdla.

Ako podporiť liečbu bolestivého hrdla?

Ak trpíme bolesťou hrdla, musíme prijímať dostatočné množstvo tekutín, pričom mimoriadne vhodné sú aj výplachy slanou vodou. Pomáha taktiež aj med, citrónová šťava, zázvor.

Posilniť organizmus môžete aj vtedy, ak budete užívať:

 • vitamín C,
 • zinok, 
 • betaglukán, 
 • výťažky z echinacei, ktoré pôsobia veľmi priaznivo na náš imunitný systém.

Pokiaľ sa váš zdravotný stav do dvoch dní nezlepší, je nevyhnutné navštíviť vášho ošetrujúceho lekára, ktorý na základe CRP testu zvolí adekvátnu liečbu.

Neprehliadnite: Sex je okrem potešenia aj veľmi zdravý. Neveríte? Presvedčte sa!

prechladnutie

Zdroj: Depositphotos

Prechladnutie nepodceňujte

Prechladnutie je takmer vo všetkých prípadoch sprevádzané bolesťami hrdla. Postupne sa k tomu môže pridať napríklad aj:

 • bolesť kĺbov a svalov, 
 • bolesť hlavy,
 • kašeľ a
 • horúčka,

pričom v tomto prípade už možno hovoriť dokonca aj o chrípke. Mimoriadne dôležitá je prevencia, a to najmä počas jesenných a zimných mesiacov, kedy sa u nás chrípka vyskytuje najviac.

Nezabudnite sa preto poriadne a správne obliekať, nepodceňujte počasie, hygienu, dopĺňajte vitamíny a dávajte na seba pozor.

Odporúčame aj: Sušenie bielizne v interiéri v 9 krokoch: Na toto dávajte pozor!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE