13 vecí, ktoré robia pozitívni ľudia: Skvelé tipy!

„Ako byť šťastný?“ - vedeli ste, že práve toto je jedna z najpopulárnejších otázok, ktoré ľudia zadávajú do vyhľadávača Google? A vedeli ste, že šťastie si môžete precvičovať? Preto nájdite veci, ktoré vás robia šťastnými, a opakujte ich každý deň. Rozvíjajte takéto pozitívne návyky. Identifikujte veci, pre ktoré ste nešťastní, a snažte sa ich zo svojho života vylúčiť.

Pozitívni ľudia nedovolia, aby strach zo zlyhania ovládol ich myseľ. Majú pevne stanovené ciele a vedia, že ich dosiahnu. Samozrejme to neznamená, že vždy pôjde všetko hladko. Rovnako ako všetci ostatní, aj pozitívni ľudia narážajú na prekážky, no nenechajú sa nimi zastaviť. Nehľadajú totiž dôvody, prečo sa niečo nedá, ale spôsoby, ako to dosiahnuť.

Čo robia pozitívni ľudia?

Budovanie pozitívneho myslenia je občas náročný proces, ale prináša úžasný pohľad na seba a život. Každý z nás má určitú predstavu, aké vlastnosti a pohľad by mali mať pozitívni ľudia.

Ak chcete byť dobrým človekom, musíte robiť životné rozhodnutia, ktoré sú v súlade s vašimi presvedčeniami a hodnotami.

13 vecí, ktoré robia pozitívni ľudia

Kedykoľvek v živote sa môžete stať srdečným a dobrým človekom. Keď pochopíte, čo robia dobrí ľudia bez toho, aby si to uvedomovali, môžete ich napodobňovať a vedome robiť rovnaké rozhodnutia. Po chvíli sa pre vás vedomé úsilie stane pozitívnym zvykom a svoje správanie si už ani nebudete uvedomovať.

 • Prvým krokom k tomu, aby ste sa stali lepším človekom, je chcieť ním byť.
 • Ak to chcete, už ste s týmto procesom vlastne začali a môžete pokračovať tak, že si budete formovať vlastnosti srdečných a dobrých ľudí.

V čom sú títo ľudia pre nás vzorom a čo všetko z týchto vecí robia pozitívni ľudia?

Neprehliadnite: TIETO maličkosti zabezpečia šťastné manželstvo - presvedčte sa!

sebaúcta

Zdroj: Depositphotos

1. Pozitívni ľudia uznávajú silné stránky

Sústreďujte sa na svoje silné stránky - je ľudské, ak sa sústreďujete na vlastné nedostatky. Ale radšej svoj čas a svoju energiu zamerajte na svoje silné stránky. Nikto nie je dokonalý. Ak sa budete pokúšať zapracovať na každom nedostatku, tak vás to bude frustrovať.

 • Je nemožné, aby ste boli dobrí vo všetkom.
 • Namiesto toho sa zamerajte na svoje silné stránky a nasmerujte ich na využitie príležitostí.
 • Budete sa cítiť dokonalejší, vyrovnanejší a menej frustrovaní.

Ak človek vie rozpoznať svoje silné stránky, cíti sa sebavedomo a svoju osobu vníma pozitívne. Keď dokáže o sebe uvažovať pozitívne, nie je ani k ostatným kritický a vyžaruje okolo seba pozitivitu. Dokáže sa tiež vyhnúť nezdravým porovnávaniam, ktoré spôsobujú negativitu a žiarlivosť. Ak chcete rozpoznať svoje silné stránky, začnite vytvorením ich zoznamu. Premyslite si niektoré zo svojich silných stránok a zapíšte si všetko, čo vám napadne.

2. Pozitívni ľudia vedia komunikovať

Dobrí ľudia majú tendenciu správne komunikovať vo všetkých situáciách, či už vo vzťahoch, v rodine alebo v práci. Efektívna a pozitívne naladená komunikácia si vyžaduje sebaovládanie a ohľaduplnosť, ale ak ju človek ovláda, život je krajší. Väčšina ľudí podvedome vyhľadáva nezhody a konflikty, ktoré vedú skôr k hádke ako k rozhovoru.

 • Charizmatickí a okúzľujúci ľudia sa snažia vyjsť s každým.
 • Preto sa snažia nájsť tému, v ktorej majú s druhým účastníkom rozhovoru niečo spoločné.
 • Pomáha to naštartovať zaujímavú konverzáciu a navodiť pozitívne emócie hneď na začiatku.

Vyjadrite svoje názory, potreby a túžby, ale nerobte to spôsobom, ktorý ubližuje ostatným. Keď komunikujete týmto spôsobom, prebieha efektívny a úprimný rozhovor, ktorý môže viesť k riešeniu alebo prehĺbeniu vzťahu.

3. Pozitívni ľudia sú čestní

Ak chcete nájsť šťastie, napíšte si svoje hodnoty na papier. Vizualizácia je dobrý začiatok, no lepšie ich upevníte nahrávkou. Základné hodnoty sú skvelým spôsobom, ako byť šťastný, pretože vám pripomínajú vlastné zásady a ideály.

 • Dobrí, láskaví a srdeční ľudia uprednostňujú úprimnosť.
 • Aj keď ten druhý nechce počuť pravdu, dobrý človek si to premyslí tak, aby vo vhodnej chvíli povedal citlivo pravdu, lebo nechce klamať.
 • Aj keď nechcú ubližovať iným, uvedomujú si dôležitosť čestnosti.
 • Nedokázali by žiť s pocitom, že klamali.

4. Pozitívni ľudia myslia na druhých

Nájdite si priateľov, ktorí vás posúvajú vpred, a nie takých, ktorí vás ťahajú nadol. Ich pozitívna alebo negatívna energia bude mať priamy vplyv na to, akou osobu sa stanete.

Srdeční a dobrí ľudia vždy myslia na iných ľudí. Aj keď je ľahké byť sebecký a neustále robiť to, čo je pre seba najlepšie, nemali by to ľudia robiť vždy. Nie je vhodné  sa poddávať všetkému, čo chcú ostatní, ale nie je vhodné robiť len  veci, ktoré iba vám vyhovujú a vaše nekonečné sebectvo ubližuje najbližším.

Dobrí ľudia myslia na druhých skôr, ako sa rozhodnú urobiť nejaké zmeny alebo nové veci. Pracujú na tom, aby porozumeli tomu, ako ich činy ovplyvnia ostatných a snažia sa byť ohľaduplní.

Odporúčame aj: Osobnosť človeka podľa znamenia zverokruhu: Platí to na každého!

pozitívne myslenie

Zdroj: Depositphotos

5. Pozitívni ľudia dávajú komplimenty

Veľmi veľa ľudí chce vedieť, ako byť šťastnými osamote. Je to síce dôležité, no viac šťastia vám prinesú hodnotné vzťahy. Čím viac komunikujete s ľuďmi a snažíte sa ich chápať, tým viac blaha zažívate. Život je predsa o pomáhaní a rozdávaní. Nielenže prinesiete šťastie ostatným, no postaráte sa aj o to vlastné.

 • Priateľskí ľudia chápu, že komplimenty druhým spôsobujú, že sa ľudia cítia dobre.
 • Svedčí to aj o tom, že dokážu obdivovať úspechy a prácu iných.
 • Nerobí im problém ľudí pochváliť, vyjadriť obdiv a zdieľať pozitívne veci o nich, kedykoľvek je to možné.

Dobrí ľudia sa tiež vyhýbajú porovnávaniu sa s ostatnými. Vedia, že porovnávanie vedie k pochybovaniu o sebe, žiarlivosti, závisti a iným toxickým postojom a správaniu. Porovnávanie tiež vo výrazne miere zasahuje do schopnosti byť šťastným, pokojným a pozitívnym človekom.

6. Pozitívni ľudia dôverujú iným ľuďom

Bez dôvery je ťažké, aby vzťahy prekvitali alebo dlho vydržali. Či už ide o priateľský, partnerský alebo pracovný vzťah, dôvera je nevyhnutná. Srdeční a dobrí ľudia si uvedomujú, že ak niekomu dôverujú, je pravdepodobnejšie, že ten druhý bude dôverovať aj im. Ľudia s dobrou povahou chápu, že ak dôverujú druhým, môžu sa cítiť šťastnejší a zdravší. Rozvíjanie spojení a vedomie, že sa môžete spoľahnúť na druhých, môže zmeniť váš život.

7. Pozitívni ľudia ovládajú hnev

Srdeční a dobrí ľudia nie sú impulzívni ani iracionálni. Málokedy niečo konajú alebo rozprávajú , keď sú nahnevaní. Keďže ovládajú svoj hnev, umožňuje im to zaobchádzať s ostatnými s rešpektom bez ohľadu na to, čo sa deje. Dobrí ľudia nechcú bojovať. Zameriavajú sa na dosiahnutie mieru a upokojenie všetkých, keď nastane napätie.

8. Pozitívni ľudia sú vďační

Vďačnosť je jedným z najdôležitejších spôsobov, vďaka ktorým dosiahnete šťastie. Vďaka nej sa totiž zameriavate na to, čo máte, namiesto toho, čo nemáte. Vďačnosť je predsa o oslave vášho života a zároveň poďakovaním za radosť, ktorú prežívate. Preto sa spája s pozitívnou energiou, zvýšenou pohodou a lepším zdravím.

 • Vďačnosť sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi.
 • Tajomstvo toho, ako byť šťastný, sa môže ukrývať napríklad v denníku vďačnosti.
 • Nájdite si denne 10 až 15 minút na to, aby ste si zapísali veci, za ktoré ste vďační. 

Môže to byť vaša rodina, priatelia, skúsenosti alebo čokoľvek iné. Keď vyjadríte vďačnosť, tak tým zvýšite pocit šťastia.

Zaujme vás: Poznáte svoje ambície? Otestujte sa a zistite, čo vás vystihuje!

meditácia

Zdroj: Depositphotos

9. Pozitívni ľudia cvičia a meditujú

Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré pomáhajú vyvolať stav eufórie. Výskum ukazuje, že už 15 minút džogingu denne pomáha znížiť depresiu. Tráviť čas cvičením, najmä v prírode, môže nielen zlepšiť zdravie vášho srdca, no i to duševné, či vyvolať šťastie a pohodu.

Ak chcete vedieť, ako byť šťastný, tak vyskúšajte meditáciu. Venujte jej každé ráno 10 až 30 minút a všimnete si, že ste vo väčšej pohode a máte zdravší pohľad na život. Meditácia vás uvoľní a pomôže vám spojiť sa s mysľou, telom a duchom.

10. Pozitívni ľudia robia užitočné činnosti

Pozitívny človek nikdy nie je nečinný. Táto vlastnosť sa prejavuje ako v ich súkromných životoch, tak aj v práci. Stále sa snažia vylepšovať svoj život, svoje správanie a svoju myseľ. Všetko robia najlepšie, ako vedia.

 • Pozitívni ľudia nečakajú na zmenu – oni sú zmenou.
 • Nikdy neobviňujú prostredie, či osud za situáciu, v ktorej sa práve ocitli.
 • Nečakajú na šťastie, zázrak, či náhodu – vedia, že život a svoje šťastie majú len vo svojich rukách.

V prípade, keď sa pozitívne naladený človek dostane do ťažkej situácie, neprepadá zúfalstvu, nakoľko vie, že každá situácia má svoje riešenie. Vždy jednoducho veria v šťastné konce.

Pozitívni ľudia sa netrápia minulosťou, nemajú obavy z budúcnosti, žijú len pre prítomnosť. Budúcnosť si samozrejme plánujú, avšak s vedomím, že ju majú vo vlastných rukách.

11. Pozitívni ľudia žijú prítomným okamihom

Pozitívni ľudia vedia, že jedným z kľúčov k šťastiu v živote je žiť v prítomnosti – TU A TERAZ. Tento koncept, inak aj "MINDFULNESS", sa zameriava na žitie v prítomnom okamihu a vo vedomej pozornosti.

Pozitívni ľudia sa zameriavajú na svoj úspech, šťastné udalosti, veci a momenty, ktoré im prinášajú pocity šťastia, vnútorného naplnenia a splnených snov.

12. Pozitívni ľudia vedia odpúšťať

Dôležité je tieto pocity prijať, identifikovať a spoznávať na sebe, aké návyky zlepšujú našu mentálnu pohodu. Pretváranie negatívnych vzorcov na pozitívne môže byť zložité, ale postupne si uvedomíme, že ich vieme uplatňovať častejšie. A s tým veľmi úzko súvisí aj odpúšťanie - nielen ostatným, ale predovšetkým sebe samým.

13. Úsmev ako dokonalý doplnok!

Pozitívni ľudia sa zameriavajú na svoj úspech, šťastné udalosti, veci a momenty, ktoré im prinášajú pocity šťastia, vnútorného naplnenia a splnených snov. Majú radosť z maličkostí a berú život do vlastných rúk. Už dávno pochopili, že ak sa cítia nešťastní, zmeny vedia urobiť len sami a nespoliehajú sa na iných.

A ak pri tom všetkom majú úsmev na perách, budú pozitívni nielen smerom k sebe, ale aj navonok.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE